Frode VM-tips 2018

Inget kunde stoppa Härestrand!

 

Grattis Härestrand! Särklassig! Från början till slut. Vi fick lite häng när du bommade match 31-32 men sen var det gasen i botten igen.

Så 2300 kr till Jan Härestrand som väldigt värdig vinnare.

 

Aleksandar Bilandzija blev tvåa och 800 kr rikare.

Aleks därmed Frodemästare! Frodes bästa tippare hade också analyserat stenhårt och satsade många timmar på den analysen. Vilket gav resultat. En synnerligen värdig Frodemästare!

 

Och Carl-Åke Lundgren knep tredjeplatsen efter skiljefrågan. En himla tur. Krubbebitaren från Eket är en usel tippare normalt sett.

 

Slutställning efter 50 matcher/tecken och minut 69 på skiljefrågan:

 

 

1) 41 poäng: Jan Härestrand vinner 2300 kr

 

2) 39: Aleks vinner 800 kr

 

3) 38: Carl-Åke (mínut 73) vinner 600 kr

 

4) Branko 38p (77) vinner ingenting, liksom resten, utom de tre som prickade skiljefrågan:

 

Skiljefrågan: Minut 69 hade tre stycken:

WDT1 (Wallåkra Dream Team/Patric&Lotta Reimer),

Richard och Lucky, vilka får vars 167 kr.

 

5) Dragan 38p (78).

 

6) Rickard 37 (69).

 

7) Kristina 37 (66).

 

8) Pia2 37 (83).

 

9) Per-Arne 37 (90).

 

10) Lucky 36 (69).

 

Där har ni topp 10!

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ställningen efter 44 matcher: Nästan inget kan stoppa Härestrand!

 

Härestrand 3 av 4 i kväll! Även Aleks hade det. Och några till.

Jag och nära hälften bara ett rätt, eller två. Ser ut som Härestrand avgjort redan.

Ställningen + resterande program bland matcherna idag för topparna:

35: Jan Härestrand: Jap-Pol 2, Sen-Col 12, Eng-Bel 1X2, Pan-Tun 12.

Sen har han 1X på Sverige, så där har han ett rätt till och helgarderat på Världsmästare, så jag ser ingen som kan röra Härestrand. Redan klart?

34: Aleks Bilendzjija: Jap-Pol 2, Sen-Col 2, Eng-Bel X2, Pan-Tun 1X2.

Aleks kan hoppas på X på Panama-Tunisien, enda chansen att komma ikapp Härestrand som ser ut som en vinnare.

För på Sverige har Aleks X2 och 2 är väck så han får dessutom hoppas att Sverige ryker i åttondel.

Ja enda chansen för Aleks att komma lika är att Panama-Tunisien spelar X och att resten går hans väg samt att han avgör på skiljefrågan. Mål i den matchen och det är klart för Härestrand har 0-0 i finalen.

33: Carl-Åke (nog ingen chans för hade Sverige utslaget), Richard (har udda tecken, så god chans om hans annorlundatecken går in), Pia 2 (do som Richard, har udda tecken jfrt m Härestrand), Branko (bara ett udda tecken vad jag ser, ingen chans), Per-Arne (do som Richard, har udda tecken jfrt m Härestrand), och Lustig (bara ett udda tecken vad jag ser, ingen chans). Men det finns pengar för tvåan och trean också, samt skiljefråganvinnaren-/vinnarna. Fler än en på den sistnämnda så delas pengarna. Om ingen har exakt rätt minut vinner den/de som är närmast.

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ställningen efter 40 matcher:

32: Jan H, Richard och Dovydas (Lustig).

31: Aleks och Branko.

30: Uffe, Mezz, Carl-Åke, Marcus, Esad 2, Leif 1, Pia 1 och 2, Kristina, Lucky och Per-Arne.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Efter 38 omg:

30: Härestrand, Richard och Lustig.

29: Carl-Åke, Aleks och Branko.

28: Uffe, Mezz, Esad 2, Marcus, Pia 1, Leif 1, Lucky och Per-Arne.

 

Grattis Jan Härestrand till Bergspriset, värt 625:-!

 

VM 2018 - spelschema med svensk tid:

 

14 juni: 17.00 ► A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva 5-0

15 juni: 14.00 ► A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg 0-1

15 juni: 17.00 ► B: Marocko–Iran, S:t Petersburg 0-1

15 juni: 20.00 ► B: Portugal–Spanien, Sotji 3-3

16 juni: 12.00 ► C: Frankrike–Australien, Kazan 2-1

16 juni: 15.00 ► D: Argentina–Island, Moskva 1-1

16 juni: 18.00 ► C: Peru–Danmark, Saransk 0-1

16 juni: 21.00 ► D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad 2-0

17 juni: 14.00 ► E: Costa Rica–Serbien, Samara 0-1

17 juni: 17.00 ► F: Tyskland–Mexiko, Moskva 0-1

17 juni: 20.00 ► E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don 1-1

18 juni: 14.00 ► F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod 1-0

18 juni: 17.00 ► G: Belgien–Panama, Sotji 3-0

18 juni: 20.00 ► G: Tunisien–England, Volgograd 1-2

19 juni: 14.00 ► H: Colombia–Japan, Saransk 1-2

19 juni: 17.00 ► H: Polen–Senegal, Moskva 1-2

19 juni: 20.00 ► A: Ryssland–Egypten, S:t Petersburg 3-1

20 juni: 14.00 ► B: Portugal–Marocko, Moskva 1-0

20 juni: 17.00 ► A: Uruguay–Saudiarabien, Rostov vid Don 1-0

20 juni: 20.00 ► B: Iran–Spanien, Kazan 0-1

21 juni: 14.00 ► C: Danmark–Australien, Samara 1-1

21 juni: 17.00 ► C: Frankrike–Peru, Jekaterinburg 1-0

21 juni: 20.00 ► D: Argentina–Kroatien, Nizjnij Novgorod 0-3

22 juni: 14.00 ► E: Brasilien–Costa Rica, S:t Petersburg 2-0

22 juni: 17.00 ► D: Nigeria–Island, Volgograd 2-0

22 juni: 20.00 ► E: Serbien–Schweiz, Kaliningrad 1-2

23 juni: 14.00 ► G: Belgien–Tunisien, Moskva 5-2

23 juni: 17.00 ► F: Sydkorea–Mexiko, Rostov vid Don 1-2

23 juni: 20.00 ► F: Tyskland–Sverige, Sotji 2-1

24 juni: 14.00 ► G: England–Panama, Nizjnij Novgorod 6-1

24 juni: 17.00 ► H: Japan–Senegal, Jekaterinburg 2-2

24 juni: 20.00 ► H: Polen–Colombia, Kazan 0-3

25 juni: 16.00 ► A: Saudiarabien–Egypten Volgograd 2-1

25 juni: 16.00 ► A: Uruguay–Ryssland, Samara 3-0

25 juni: 20.00 ► B: Iran–Portugal, Saransk 1-1

25 juni: 20.00 ► B: Spanien–Marocko, Kaliningrad 2-2

26 juni: 16.00 ► C: Danmark–Frankrike, Moskva 0-0

26 juni: 16.00 ► C: Australien–Peru, Sotji 0-2

26 juni: 20.00 ► D: Nigeria–Argentina, S:t Petersburg 1-2

26 juni: 20.00 ► D: Island–Kroatien, Rostov vid Don 1-2

27 juni: 16.00 ► F: Sydkorea–Tyskland, Kazan 2-0

27 juni: 16.00 ► F: Mexiko–Sverige, Jekaterinburg 0-3

27 juni: 20.00 ► E: Serbien–Brasilien, Moskva 0-2

27 juni: 20.00 ► E: Schweiz–Costa Rica, Nizjnij Novgorod 2-2

28 juni: 16.00 ► H: Japan–Polen, Volgograd 0-1

28 juni: 16.00 ► H: Senegal–Colombia, Samara 0-1

28 juni: 20.00 ► G: England–Belgien, Kaliningrad 0-1

28 juni: 20.00 ► G: Panama–Tunisien, Saransk 1-2

Sverige blir... 1:a för minst kvartsfinal.

V-mästare blir... X för sydeur. lag; Frankrike.

 

Skiljefrågan: 69 (sista målet i finalen gjordes i minut 69).

 

 

Hansson

Harri

Mike

Uffe

Mezz

Dragan

WDT 1

WDT 2

Tim R

Esad 1

Esad 2

Mikko A

Jan H

Kenny

 

34

34

33

36

36

38

31

32

32

34

35

33

41

35

1 Ry-Sa

1

1

1

1

1

1

1X

X

1X

1

1

1

1

1X

2 Eg-Uru

2

12

X

X2

X2

2

1X

12

X2

X2

X2

12

2

X2

3 Mar-Ira

1X2

X

1X2

X2

X2

1X

X

1

1X

X

X

1X

12

1X

4 Por-Sp

1X2

2

X2

2

X2

1X2

X2

2

1X2

1X2

1X2

1X2

X2

1X2

5 Fra-Au

1

1X

1

1

1

1

1

1

1X

1X

1

1

1

1X

6 Arg-Is

1X2

1X2

1X

1

1

1

1X2

X

1X2

1

1

12

1X

1X

7 Per-Da

1X2

2

X2

X2

X2

2

2

1X2

X2

1X

12

2

2

12

8 Kro-Ni

1X2

1

1X

1X

1X

1

X2

X2

1X

1X

1

1X

1

12

9 CR-Se

2

X2

X2

X2

X2

X2

X2

X

X2

X2

X

2

12

X2

10 Ty-Me

1X

1

1

1

1

1

1

1X2

1X

1

1

1X

1

1

11 Br-Sc

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

12 Sv-Sy

1

12

1

1X

1X

1X

1

1X

1X

1

1X

1X2

1X

1X

13 Be-Pa

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

14 Tu-En

2

2

2

2

2

2

2

12

2

2

2

X2

2

2

15- Co-Ja

1

12

1X

1X

1X

1

12

1X

1X

1

1X

1

X2

1X2

16 Pol-Se

1X

1

1

1X

1X

1X

1X

X2

1X

1X

1X

1X

1

1

17 Ry-Eg

1

1X

1X

1X

1X

1X

1X2

2

1X

1X

1X

12

1

1X

18 Por-Ma

1

1

1

1

1

1X

1

1X

1

1

1

1

1

1

19 Ur-Sau

1

1

1

1

1

1

X2

1

1

1

1

1X

1

1X

20 Ira-Spa

X2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

21 Da-Au

1

12

1

1

1

1

1

1X

1

X2

1X

1

1X

1X2

22 Fra-Pe

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1X

1X

1

1

1

23 Ar-Kro

1X

1X2

1X

1X2

1X2

1X2

1X

1

1X2

1X2

1X2

1X

12

1

24 Br-Co

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

25 Ni-Isl

1X

12

1X2

1X2

1X2

1X

12

12

X2

X

1X2

X2

12

12

26 Se-Sc

1X

12

X

X2

X2

1X2

1X

2

X

X2

X2

12

12

12

27 Be-Tu

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

28 Sy-Me

2

X

2

2

2

X2

X

1

X2

X2

2

12

2

X2

29 Ty-Sv

1X

1X2

1

1

1

1X

1X2

X

1X2

1

1X

1X2

1X2

1

30 En-Pa

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

BERGSP.

23

24

22

23

24

23

19

19

22

22

24

21

VINNARE

27

24

31 Jap-Se

X2

1

1X2

X2

12

12

12

1X2

X2

1X2

X2

1X

1

1X

32 Pol-Co

1

1

1X

1X2

1X2

12

X2

X

1

X2

1X2

1X2

1

1

33 Sa-Eg

X2

2

2

X2

2

2

1X2

X2

X2

X2

2

12

12

1X2

34 Ur-Ry

1X

X

1X

1X

1X

1X

1X

12

1X

X

1X

1X

12

1X

35 Sp-Ma

1

1X

1

1

1

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

36 Ir-Por

2

X

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

X2

2

37 Da-Fr

X2

1X2

X2

X2

X2

X2

1X2

X2

X2

2

X2

12

12

2

38 Au-Pe

1X

1

1X2

X2

X2

2

X

1X2

X

X2

1X

1

1X

1

39 Ni-Arg

X2

12

X2

2

2

2

12

X2

2

2

2

2

12

2

40 Is-Kro

12

12

X2

X2

X2

X2

12

12

1X2

2

X2

12

12

1X

41 Sy-Ty

2

2

2

2

2

2

2

1X

2

2

2

2

2

2

42 Me-Sv

X2

X2

1X

1X

1X

X2

2

1X2

X2

1X2

1X

X2

1X2

1X

43 Ser-Br

2

X2

X2

2

2

X2

X2

2

2

X2

X2

2

2

2

44 Sc-CR

1

1

1

1

1

1X

1

1

1X

1

1

1X

1X2

1

45 Ja-Pol

2

X2

X2

2

2

2

1X

1X

2

X2

X2

2

2

2

46 Se-Co

X2

X

1X2

X2

X2

X2

2

1X

1

1X2

12

2

12

12

47 En-Be

1

1X

1X

1X2

1X2

12

1X

X

1

X2

X2

1X2

1X2

1X2

48 Pa-Tu

X2

12

12

12

12

X2

X2

12

X

X2

X

1

12

12

49 Sv blir

X2

1X2

X2

X2

X2

1X2

1

1

X

X2

X2

X

1X

2

50 Vm blir

X

12

1X

1X2

1X2

1X2

X

X

X

X2

1X2

2

1X2

X

Skilje

51

82

86

74

73

78

69

86

62

56

82

77

0-0

72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blir 1:a med 41 p

 

 

Carl-Åke

Marcus F

Rich.M

Aleks B

Tony

Diana

Pia 1

Pia 2

Leif 1

Leif 2

Branko

Detop

Peter S

Kristina

 

38

36

37

39

36

32

36

37

36

36

38

31

35

37

1 Ry-Sa

1

1

1

1

1

1X

1

1

1X

1

1X

1X

1

1

2 Eg-Uru

2

2

2

X2

12

X

X2

12

2

X2

1X2

X2

X2

2

3 Mar-Ira

1

12

1X2

X2

X2

1X2

1X

1X2

1X

1X

1X2

1X

1X

X2

4 Por-Sp

1X

1X2

12

X2

12

1X2

X2

1X2

1X2

12

X2

1X2

1X2

12

5 Fra-Au

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

6 Arg-Is

1

1

1

1

1X

1X

1

1X

1

1X

1X

1

1

12

7 Per-Da

2

X2

2

1X2

2

2

1X2

X2

X

1X

X2

1X

X

2

8 Kro-Ni

1

12

1

1X

1

1X2

1X

1X

1X

1

12

12

1X

1

9 CR-Se

2

2

X2

X2

X2

2

X2

1X2

1X2

12

X2

1

2

X2

10 Ty-Me

1X

1

1

1

1

1X

1X

1

1

12

1X2

1X

1

1

11 Br-Sc

1

1

1

1

1

1

1

1X2

1

1

1

1

1X

1

12 Sv-Sy

X2

1X2

1

1X

1

1X

1X

1

1

1

1X

1X2

1X

1X

13 Be-Pa

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

14 Tu-En

2

2

12

2

2

2

2

2

X2

2

2

2

X2

2

15- Co-Ja

X2

1

12

1

1

1X

1

1X

1X

1

1X

1X

1X

12

16 Pol-Se

X2

1X

12

12

1

1

1

1

1X

12

1X

1X

1X

1X

17 Ry-Eg

X2

1X2

1X

12

1X

1X

1X2

12

1X2

1X2

12

2

1

1

18 Por-Ma

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

1

19 Ur-Sau

1

1

1

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

12

20 Ira-Spa

2

2

2

2

X2

2

2

2

2

2

12

2

2

2

21 Da-Au

1X

1

1

1X

1X

1X

1

1X

1X

12

1

X

1X

1X

22 Fra-Pe

1

1

1

1X

1

1

1

1X2

1X

1X

1

1

1

1

23 Ar-Kro

1X2

1X

X2

1X

12

1

1X

1X

12

1X

1X2

1X

1X

12

24 Brr-Co

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

25 Ni-Isl

2

12

1

1

X2

1X

1X

1X

X2

X

1

1

1X

1X2

26 Se-Sc

X2

12

1X2

1X2

1X

X2

X2

X2

1X2

12

1

12

1X2

12

27 Be-Tu

1

1

12

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

28 Sy-Me

2

2

2

2

12

X

2

1X

12

12

2

2

X2

1X2

29 Ty-Sv

1X

1

1X

1

1X2

1X

1

12

1X2

1X

12

1

1

1X

30 En-Pa

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

BERGSP.

23

23

25

25

23

23

22

25

22

22

25

20

23

25

31 Jap-Se

1X

X2

1X2

12

1X

1

X2

X2

X

1X2

1X

12

1X

12

32 Pol-Co

2

12

12

1X2

12

1X

1X2

12

12

1X

12

1X2

1X

1X2

33 Sa-Eg

X2

X2

1X2

2

2

X2

1X2

2

X

2

2

X2

X2

1

34 Ur-Ry

1X

1X

1X

1X

12

1X

1X

1X

1X

1X2

1X2

1X

X

X2

35 Sp-Ma

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

36 Ir-Por

X2

2

X2

2

X2

2

2

2

X2

X2

2

2

2

2

37 Da-Fr

X2

X2

12

X2

2

X2

X2

2

X2

X2

X2

2

X2

2

38 Au-Pe

1X2

12

1X

X2

1X

1

X2

1X

12

X2

1

1X2

X2

1X

39 Ni-Arg

2

2

2

2

2

X2

X2

2

2

2

2

2

2

2

40 Is-Kro

1X

1X2

2

2

2

1

X2

X2

12

1X2

2

X2

2

X2

41 Sy-Ty

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

42 Me-Sv

12

1X

1

12

2

X2

1

2

2

2

12

1

1X2

1X2

43 Ser-Br

2

2

2

X2

1X2

X2

2

2

X2

2

2

2

2

2

44 Sc-CR

1X2

1X

12

1X

12

1

1X

1X

1

1X

1

1X2

1

1

45 Ja-Po

12

X2

1X2

2

X2

1X

X2

12

2

2

2

X2

X2

12

46 Se-Co

2

X2

1X

2

X2

2

X2

2

X2

12

2

12

2

2

47 En-Be

1X2

1X2

1X

X2

1

1X2

1X2

X

12

1X2

X2

X2

1X2

1X2

48 Pa-Tu

X2

12

X2

1X2

1X2

1X2

1X

X2

2

2

X2

12

X2

X2

49 Sv blir

X2

X2

1

X2

1X2

X2

2

1

X

X

1X

2

X2

X2

50 Vm blir

1X2

1X

X

1X2

1X2

X

X

2

2

2

1

1

1X2

1X

Skilje

73

76

69

90

82

72

76

83

83

78

77

0-0

67

66

 

 

 

 

Blir 2:a med 39 p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emil Ö

Lucky

Anton T

Per-Arne

Zin

Rashi

Knuda

Samba

Johan Ö

Steva

Johan W

Lustig

Kurre

Överman

 

35

36

33

37

36

33

30

33

33

33

36

35

35

34

1 Ry-Sa

1X

1

1X

1

1X2

1X

1

1

1X

1

1

1

1

1

2 Eg-Uru

1X2

1X

X2

2

12

X2

1X

2

X2

2

2

2

X2

2

3 Mar-Ira

1X2

12

X

1X2

1

X2

1

1X

1X2

1X2

1X2

1X

12

1X

4 Por-Sp

X2

1X2

1X

X2

1X2

1X2

X

2

1X2

X2

X2

1X2

X2

2

5 Fra-Au

1

1

1

1

1

1X

1

1

1

1

1

1X

1

1

6 Arg-Is

1

1

1

1

1

12

1

1

1X

1

1

1X

1

1

7 Per-Da

X2

1X2

1X2

1X

12

12

2

1X2

X2

1X

X2

X2

1X2

1X2

8 Kro-Ni

1X

1X

1X

1X

12

1

1X2

1X

1X

1X2

1X

1

1

1X

9 CR-Se

1X2

X2

1X

1X2

12

2

1X2

2

1X2

12

X2

X2

2

2

10 Ty-Me

1X

1

1

1

1X

1X

1

1

1X

1

1X

1X2

1

1

11 Br-Sc

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

12 Sv-Sy

1X

1X

1X

1X

1X

1

1

1X

1X

1X

1

1

1X

1X

13 Be-Pa

1

1

1

1

1

X

1

1

1

1

1

1

1

1

14 Tu-En

X2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

15- Co-Ja

1

1X

1

1

12

1X2

1X

1X2

1

1

1

1X

1

1X

16 Pol-Se

12

1X

1

1

12

1

1

1X2

1X

1X

1X

1

1X

1

17 Ry-Eg

1X

1X

1X

1X

12

1X

1

1X

X2

12

1

1

1X

1

18 Por-Ma

1

1

1

1

12

1

1

1

1

1

1

1

12

1

19 Ur-Sau

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

1X

1

1

1

1X

20 Ira-Spa

2

2

2

2

2

1X2

2

2

2

2

2

2

2

2

21 Da-Au

1

1X

1X2

1X

12

12

1

1X

1

1X

1X

1X

12

1

22 Fr-Per

1

1X

1

1

1

1

1X2

1X

1

1

1X

1X

12

1

23 Ar-Kro

12

1X

1X

1X

12

1X

1X

1X

1X

1X

1X

1X

1X

1X2

24 Br-Co

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

25 Ni-Isl

1

1X2

1X

1X2

12

X2

2

1X

X2

12

1X2

2

1X2

1X2

26 Se-Sc

1X

X2

X2

X2

1X

1

1X2

1X2

X2

1X

X2

1

1X2

X2

27 Be-Tu

1X2

1

1

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

1

1

28 Sy-Me

2

2

1X2

X2

12

2

12

1X2

1

X2

1X2

2

2

2

29 Ty-Sv

12

1

1

1X

1

1X

1X

1X

1X

1

1

1X

1X

1

30 En-Pa

1

1

1

1

1

1

1

1X

1

1

1

1

1

1

BERGSP.

24

23

22

22

24

22

20

24

21

22

24

24

23

22

31 Jap-Se

2

1X2

12

X2

2

1X

X2

1X

X2

12

12

1X

1

12

32 Pol-Co

12

1X2

X2

12

12

1

1X

1X

1X2

1X2

1X

X2

12

1X

33 Sa-Eg

2

X2

X2

12

2

X

12

2

2

2

2

2

2

X2

34 Ur-Ry

12

1X

1X

1X

1

1

X2

X2

1X

X2

2

1X2

1X

X2

35 Sp-Ma

1

1

1

1

1

1

12

1

1

1

1X

1X

1

1X

36 Ir-Por

2

2

2

2

2

1X2

2

2

2

2

2

2

2

2

37 Da-Fr

2

X2

2

X2

2

X2

X2

2

2

X2

X2

1X2

X2

X2

38 Au-Pe

X

X2

1X2

12

1

1X

1X

2

X2

X2

1X2

X2

12

1X2

39 Ni-Arg

12

2

X2

2

X2

2

1

2

2

2

2

2

2

2

40 Is-Kro

2

X2

X2

X2

2

1X2

1X

X2

X2

1X2

X2

X2

12

X2

41 Sy-Ty

2

2

2

2

X2

2

1X2

2

2

2

2

2

2

2

42 Me-Sv

12

1X

1X

X2

X2

1X

2

1X

1X

1X

1X

1X

12

1X

43 Ser-Br

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

X2

2

2

44 Sc-CR

X2

1

1

1X2

1

X

2

1

1X

X2

1X2

2

12

1X2

45 Ja-Po

2

2

X2

2

2

12

1X

X2

2

12

X2

1X

X2

X2

46 Se-Co

2

2

X2

X2

X2

1

1X

X2

X2

X2

2

2

1X2

X2

47 En-Be

1X

X2

X2

1X

1X2

1

1X2

X2

1X2

1X

X2

1X2

1X2

X2

48 Pa-Tu

1X2

1X2

1X2

1X2

2

1X

1X2

12

X2

1X2

12

1

12

12

49 Sv blir

X2

2

2

X

1X2

1

X2

X2

2

2

X2

X2

X

X2

50 Vm blir

1X

1X

1

X

1X2

X2

1X

1

1

X

X

2

1

1X

Skilje

81

69

77

90

82

81

80

84

86

87

68

88

88

77